Стопкадри БНТСърбия и България завършиха 2:2 през второто полувреме на последния за двата

...

България изпусна да бие Сърбия, но показа, че може

Стопкадри Българска национална телевизия

Сърбия и България завършиха 2:2 през второто полувреме на последния за двата тима мач от група G на европейските квалификации в Лесковац.

Така " лъвовете " направиха второ следващо тъждество против най-силните в групата под управлението на Илиан Илиев и опазиха своята чест и достолепие. Нашите губеха на почивката с 0:1, само че демонстрираха темперамент и футболни умения, и изиграха мощно второ полувреме, през което стигнаха до цялостен поврат за 2:1. Гол на сърбите в 82-рата минута обаче им донесе равенството, само че България може да бъде горда от представянето си и от ден на ден си личи какъв брой верен е бил избора с назначението на варненеца Илиан Илиев за селекционер.

Така след Унгария и Сърбия се класира за финалите на Европейското в Германия през 2024 година.

В другата среща Унгария победи Черна гора с 2:1.

Крайно класиране: 1. Унгария - 18, 2. Сърбия - 14, 3. Черна гора - 11, 4. Литва - 6, 5. България - 3.

Домакините упражниха напън първоначално и разумно стигнаха до гол в 17-ата минута.

След повдигане от корнер на Душан Тадич Гудел насочи с глава топката в напречната греда, тя се върна към Милош Велкович и той я прати също с глава към вратата, където пред голлинията Живко Атанасов опита да я почисти, само че съумя единствено да я отклони в мрежата - 1:0.

Това бе първи гол на Велкович за Сърбия в 29-ия му мач, с който той зарадва президента на страната Александър Вучич. Последният гледа дуела от трибуните дружно с шефа на УЕФА Александър Чеферин и легендата на сръбския футбол Драган Джаич.

Постепенно нашите пробваха да изнесат топката в по-предни позиции и стигнаха до първата си сериозна обстановка в 28-ата минута.

Капитанът Десподов заходи добре край съотборника си в ПАОК Андрия Живкович и шутира мощно към вратата. Топката отскочи от напречната греда и Велкович изпревари Мартин Минчев и почисти в корнер.

В края на полувремето Никола Миленкович удари с ръка без топка в лицето Кирил Десподов до тъча. Десподов падна на тревата и стартира да се превива от болежка, само че съдията реши, че това не е червен картон за сърбина, макар че имаше задоволително съображение да му покаже подобен.

След почивката нашите заиграха по-добре, като успяваха да задържат по-трайно топката и да провеждат офанзиви.

Техните старания се увенчаха с успех в 59-ата минута. След центриране Алекс Колев отклони кълбото към влезлия като запаса Георги Русев и нападатеят се разписа с прецизен невисок удар за 1:1. Това бе първо попадение за Русев с екипа на държавния ни отбор.

В 69-ата минута нашите нанесоха нов удар. Десподов бе изведен на скорост от центъра, проби мощно край двама и откакто навлезе в пеналта, с тнехничен удар преодоля вратаря Ваня Милинкович-Савич - 2:1 за България.

В 82-рата минута домакините изравниха. След повдигане от корнер Срджан Бабич бе прецизен с глава - 2:2.

Съставът на България: Даниел Наумов, Иван Турицов, Живко Атанасов, Алекс Петков (ж.к.), Виктор Попов, Андриан Краев (77 - Преслав Боруков), Илия Груев, Филип Кръстев (77 - Ивайло Чочев), Мартин Минчев (46 - Георги Русев), Алекс Колев (77 - Илиан Илиев), Кирил Десподов
Източник: petel.bg